הרצאות

הרצאותיו של ד”ר פז הינן חדשניות ומעשירות ומתבססות על ניסיונו רב השנים בפרקטיקה העיתונאית, במחקר האקדמי ובהוראה.
הן מתמקדות באתיקה ובפרקטיקה העיתונאית, בתיקונים, טעויות, הטיות מידע, פייק ניוז (דיווחי כזב)  ובדרכים יעילות למניעתם במצבי שגרה ומשבר כאחד:

איך תוכלו, כארגונים וכצרכנים, למנוע טעויות וזיופים (fake news) בעידן של “תקשורת הורגת”?
מה קורה ומה ניתן לעשות כאשר העובדה (FACT) פוגשת את הזיוף (FAKE) בקרב על התודעה של כולנו ברשת?
האם המוסר, האתיקה והאחריות המקצועית מצאו את מותם בעידן של הצפה והטיית מידע ברשת?

מגוון הרצאות לבחירתכם:

לראות מקרוב את “הלבן בעיניים” – מאחורי הקלעים של עולם התקשורת

הצצה נדירה ומסע ייחודי אל מאחורי הקלעים של עולם התקשורת – הרדיו, הטלוויזיה, האינטרנט והעיתונות המודפסת: כך מעצבת התקשורת את סדר היום הציבורי והאישי, וכך מתקבלות, בחדרי-חדרים, החלטות, לעיתים דרמטיות, שמשפיעות ומשנות את חיינו.

כעיתונאי וכמנהל מנוסה ובכיר, ד”ר אורי פז ראה כמעט הכל, הכי קרוב שאפשר. כמי שהיה מנכ”ל ערוץ הכנסת, סמנכ”ל תוכן בחדשות 2 (12) ומנהל מחלקת החדשות של גלי צה”ל, השפיע לאורך שנים רבות על תהליכי קבלת ההחלטות ועל מערך כוח האדם בארגוני התקשורת המובילים בישראל. הוא חושף בגילוי לב כישלונות והצלחות, דילמות ושיקולים אתיים ומקצועיים שמניעים את גלגלי התעשייה, לטוב ולרע, ומתמודד עם שאלות מטרידות כמו – האם התקשורת באמת שמאלנית, צהובה ושלילית ? מה עומד מאחורי יחסי האהבה-שנאה בין עיתונאים לפוליטיקאים ? למה עיתונאים פוגעים וטועים כל-כך הרבה ומסרבים להודות ולהתנצל ? האם הפייק ניוז השתלט עליהם ? האם קשרים עדיפים על כישורים בדרך לשוק התקשורת ? ועוד…

ההרצאה שזורה בחוויות אישיות ומקצועיות, בסיפורים קטנים כגדולים שעדיין לא נחשפו ובקטעי וידיאו ועיתונות מעולם תוכן מרתק שמתפתח ומשתנה כל העת בקצב מסחרר.

איך תמנעו את המוות הבא בתקשורת ? – שיטות וכלים לזיהוי טעויות וזיופים וייעול עבודת הארגון

מה המשותף בין מטוס המתרסק (חלילה) בגלל טעות, או אדם שמוצא את מותו בגלל אבחנה שגויה של רופא או מרשם של רוקח, לבין טעות בפרסום בתקשורת שיש בה פוטנציאל קטלני ? ההרצאה מציגה אסטרטגיות, דרכים ו”ארגז כלים” למניעת טעויות בכל ארגון ומוסד, במטרה לצמצם ככל הניתן נזקים כלכליים ונפשיים אפשריים, ובעיקר למנוע את המוות המיותר הבא.  

ההרצאה מציגה  גישה אוניברסלית, תיאורטית ויישומית חדשה, המוגדרת – בהקשר של התקשורת – כ”עיתונאות מונעת” (Preventive Journalism) החותרת למניעת טעויות וצמצומן. בתהליך בנייתה נבחנו ושולבו תיאוריות, מודלים, ועקרונות מרכזיים ממקצועות כמו תעופה, רפואה, תעשייה, שירותים, חינוך, עסקים וניהול שהוכיחו עצמם בזיהוי, בהבנה ובתחקור הדינאמיקה של הטעות.

ההרצאה מאפשרת למנהלים ועובדים להשפיע ולייעל תהליכי עבודה במטרה לממש את מטרות הארגון.

“פגע וברח”: הקלות הבלתי נסבלת של הטעות ואי-תיקונה

איך קורה שאדם זך כשלג מוצא את עצמו לפתע כרוצח אלים, שודד או אנס (או כולם ביחד)?  איך יתכן שאדם קם בבוקר ומוצא שמצא את מותו בתקשורת ? מדוע חלק ניכר מהתקשורת עושה כל שניתן כדי להתנער מלקיחת אחריות וחומק מתיקון או התנצלות?  הרצאה ייחודית המציגה מציאות מטרידה ומכאיבה לאורך שנים, שמאופיינת בריבוי מצמרר של טעויות וכזבים בפרסומים בכל הפלטפורמות הקיימות (תקשורת מקוונת, אלקטרונית, כתובה ומודפסת). האם ניתן לבלום את הסחף הנמשך על-רקע התמורות והשינויים הדרמטיים בסביבה התקשורתית והתופעה המתעצמת של חדשות הכזב (פייק ניוז). ההרצאה בוחנת את מכלול הגורמים שהובילו ליצירתן של טעויות וזיופים בישראל ובעולם המערבי, ובתוך-כך לפגיעה קשה באמינות העיתונאית ובאמון הציבור בה, ומציעה דרכים אפשריות להתמודדות ולצמצום התופעה.

הקרב על התודעה ברשת: כאשר ה-Fake פוגש את ה-Fact

הרצאה המתמקדת במגוון סוגיות העוסקות בהטיה ובעיוות מידע חדשותי בדגש על תופעת “חדשות הכזב” (“Fake News”) ו”חדשות אלטרנטיביות” (“Alternative News”), מושגים הנטועים עמוק בשיח המקצועי והתקשורתי ומעצבים את התודעה הציבורית בעידן המכונה “פוסט אמת” (“Post Truth”). טשטוש הגבולות בין התקשורת המסורתית לחדשה-מקוונת, בין עיתונאי מקצועי לאזרח מדווח, מקשה לעיתים על היכולת לזהות בין מציאות לדמיון, בין אמת לשקר ובין טעות עובדתית לזיוף מידע בסיקור החדשותי. מטרת ההרצאה לאמוד את ממדי התופעה והשפעותיה בעידן הדיגיטלי על פרקטיקות מקצועיות ודילמות אתיות, לבחון את מידת פגיעתה באיכות התוצר החדשותי, ובעיקר להציע דרכים מיטביות לאבחון וזיהוי המידע הכוזב בכל הפלטפורמות הקיימות, בדגש על הרשתות החברתיות.

“לשקר יש רגליים”: לידתו של הזיוף החדש – כך תשרדו את הכאוס התקשורתי

איך קרה שהפייק ניוז מזוהה יותר מכל עם הנשיא טראמפ – למרות שהוא חי, נושם ובועט לאורך מאות שנים? הרצאה המציעה דרכים להישרדות בכאוס התקשורתי המתעצם, המאופיין בבלבול וטשטוש גבולות בין המדיה השונים ובין רכיבים מגוונים ומוכרים כמו ידיעה, דעה, פרשנות, שקר, זיוף, ספין ועוד, כאשר לעיתים קרובות מידע עובדתי שגוי הופך בקלות ובמהירות לפייק. ההרצאה מציגה את ההתפתחויות המדהימות של הזיוף מאז המצאת הדפוס, “עושה סדר” במכלול המושגים השונים של הטיית המידע, מציגה את מפת התקשורת המורכבת והמאתגרת ומעניקה כלים לכל צרכן תקשורת באשר הוא כדי לפלס את דרכו בתבונה בכאוס שנוצר.

“הזכות להישכח” – טועים, פוגעים, בורחים: על מחיקת ההיסטוריה ברשת

האם נגזר על אדם שחטא או פשע לשאת לנצח את עוונו במנועי החיפוש ברשת? האם מגיעה לו הזדמנות שנייה כדי לנקות את שמו? ומה באשר לאדם שנקלע בטעות, על לא עוול בכפו, לפרסום שגוי ברשת? האם יאלץ לשאת לעד פשע שלא ביצע?  ההרצאה  מתמקדת בזירה המקוונת, שבה הזיכרון הדיגיטלי אינו שוכח דבר. הדינאמיקה התפתחה מבלי שהועלו שאלות ודילמות אתיות ומקצועיות ראויות, כמו הפרקטיקה הרצויה לתיקוני טעות והתנצלויות ברשת. ברוב המכריע של האתרים בעולם מאופיינת פעולת “קירצוף” (Scrubbing)המידע: הסרת הטעות וטיוחה ללא הסבר, הודאה או תיקון. המשמעות הנובעת מכך הינה, שהרשת אינה נוהגת לתקן טעויות אלא למחוק את המידע השגוי. ההרצאה מתמקדת ביתרונות ובחסרונות של פרקטיקת הקירצוף (המחיקה) ברשת – בהתייחסות לפסק הדין של בית הדין האירופי לזכויות אדם, הקובע את “הזכות להישכח” אצל אנשים שנפגעו בצורה קשה בפרסום ברשת.

“אתיקה-שמטיקה” – האם האתיקה העיתונאית היא אות מתה?

כמי שחי לאורך כל שנותיו המקצועיות והאקדמיות על קו התפר שבין פרקטיקה לתיאוריה, מציג ד”ר פז את מסקנות ותובנות באשר לעברה ועתידה של האתיקה העיתונאית, שלפחות “על הנייר” מהווה את “התורה שבכתב” בעולם התקשורת. האם היא “אות מתה”? האם יש בכלל מקום לאתיקה עיתונאית בעידן של שינויים טכנולוגיים דרמטיים והתפתחות פלטפורמות שאינה עוצרת לרגע ברשת? האם משיהו שומר על “כלב השמירה” והאם הפיקוח על התקשורת (הרגולציה) בכלל רלוונטית? האם העיתונאי המקצועי (“הקלאסי”)  איבד את מעמדו לטובת העיתונאי החדש – “האזרח המדווח”? על כל אלה ועוד בהרצאה אופטימית על מציאות קודרת.